Wiążące ustalenia prawomocnego wyroku skazującego w świetle art. 11 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi na przykładzie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług

Piotr Kobylski

Streszczenie w języku polskim


Niniejsze opracowanie zostało poświęcone zagadnieniu związania sądu administracyjnego ustaleniami prawomocnego wyroku skazującego. Art. 11 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma istotny wpływ na ustalanie stanu faktycznego. Warto zastanowić się nad jego znaczeniem w kontekście art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, który zapewnia prawo do sądu i sprawiedliwego procesu. Posługując się wykładnią językową, można postawić tezę, że art. 11 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie pozwala wykazać okoliczności wyłączających bądź ograniczających odpowiedzialność podatnika w przedmiocie odliczenia podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności. Głównym zamierzeniem badawczym artykułu jest charakterystyka tego, jaki wpływ ma art. 11 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi na zachowanie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Celem opracowania jest też wskazanie, w jakim zakresie i na jakiej podstawie prawodawca założył, że wypracowane rozwiązanie prawne zadecyduje o dobrze funkcjonującym modelu prawa do sądu.


Słowa kluczowe


prawomocny wyrok skazujący; prawo do sądu; prawo do odliczenia podatku od towarów i usług; sąd administracyjny

Pełny tekst:

PDF

Bibliografia


Bogusz M., Granice przedmiotowe prawa do sądu w sprawach z zakresu administracji publicznej, „Gdańskie Studia Prawnicze” 2005, vol. 13.

Dauter B., Zasada związania sądu administracyjnego prawomocnym wyrokiem skazującym co do popełnienia przestępstwa, [w:] Metodyka pracy sędziego sądu administracyjnego, red. B. Dauter, Warszawa 2018.

Pęczek-Czerwińska J., Prewspółczynnik odliczenia VAT naliczonego, Warszawa 2016.

Piasecki K., Niektóre aspekty uzasadnienia wpływu postępowania i wyroku karnego na postępowanie cywilne, [w:] Księga pamiątkowa ku czci Kamila Stefki, Warszawa–Wrocław 1967.

Romańska M., Realizacja prawa do sądu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (wybrane zagadnienia), [w:] Jednostka w demokratycznym państwie prawa, red. J. Filipek, Bielsko-Biała 2003.

Sęk M., Odwrotne obciążenie jako mechanizm opodatkowania VAT usług wewnątrzunijnych, Warszawa 2018.

Szczuciński G., Funkcjonowanie polskiej jednostki analityki finansowej – wybrane zagadnienia, [w:] Proceder prania pieniędzy i jego implikacje, red. E.W. Pływaczewski, Warszawa 2013.

Tarno J.P., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2012.

Woś T., Prawomocność orzeczeń, [w:] Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, red. T. Woś, Warszawa 2016.

Zubik M., Konstytucja III RP w tezach orzeczniczych Trybunału Konstytucyjnego i wybranych sądów, Warszawa 2008.




DOI: http://dx.doi.org/10.17951/ppa.2021.4.11-23
Data publikacji: 2022-11-14 11:26:16
Data złożenia artykułu: 2021-09-02 16:59:21


Statystyki


Widoczność abstraktów - 790
Pobrania artykułów (od 2020-06-17) - PDF - 404

Wskaźniki



Odwołania zewnętrzne

  • Brak odwołań zewnętrznych


Creative Commons License
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.